Johannes Anyuru - författaren som aldrig blev civilingenjör
Poesifrälst har jag aldrig varit, men efter att ha lyssnat på Johannes Anyuru känner jag att jag bara måste låna hans böcker.
2003 debuterade Johannes som poet med Det är bara gudarna som är nya, som skildrar invandrartäta stadsdelar och besöker platser i Johannes Växjö. Det var där han växte upp med en svensk mamma och en pappa från Uganda.
Mera poesi…
2005 kom diktsamlingen den något mer sorgsna diktsamlingen Omega, som handlar om en nära väns död. Den tredje Städerna inuti Hall kom 2010 och är av mer politiskt och samhällskritisiskt slag.
Utöver att skriva har han även arbetat med poesi i ljudform. Redan 2002 delade han vinsten i poetry slam i poesicupen. Det var då han slog igenom för första gånegn. 2003 turnerade han turnerade med sin Riksteaterföreställning Abstrakt rap.
Romandebuterade 2010
Projekt på gång
På frågan om vad har för projekt på gång svarar han att det är en ny roman som står på tur. Än en gång hämtar han inspiration från sitt eget liv, eller rättare sagt från sin pappas liv denna gång. Boken kommer nämligen att handla om den ugandiske stridspiloten som en gång flydde från Idi Amin.
Du som är nyfiken på att höra Johannes berätta om sig och sina böcker kan titta på filmklipp från Författarfredag på Uppsala stadsbibliotek.
Författarfredag med Johannes Anyuru