Saras bästa kärleksromaner
Det är dags för alla hjärtans dag. Sara Forsman, som går sista året på GUC, tipsar om sina bästa böcker om kärlek och vänskap. Och hon har även bett fyra kompisar att ge sina tips.
Jag tipsar om böcker som handlar om kärlek, som man kan läsa om man vill komma i extra mysig kärleksstämning.
Vampyrer
Jag tror inte det är många tjejer idag som inte är eller har varit förälskad i Stephanie Meyers romantiska serie om Bella och vampyren Edward. Jag är inget undantag, jag blev störtförälskad redan efter den första boken, Om jag kunde drömma.
En klassiker
En lite mer svårläst roman – men minst lika romantisk – är Charlotte Brontës klassiska roman om Jane Eyre. Den handlar om Janes liv och hennes möte med den äldre och hemlighetsfulle Mr Rochester, som hon blir förälskad i.
Jag blev helt förtrollad av romanen, det var en riktig upplevelse att få följa med Jane Eyre i hennes värld i 1800-talets England.
Två killar
Nästa bok jag ska tipsa om heter Ibland bara måste man och är skriven av David Levithan. Den handlar om den homosexuelle tonårskillen Paul och hans liv, problem och kärleksproblem.
En hund
Sist vill jag tipsa om den fantastiska boken Marley och jag skriven av John Grogan. Jag tycker att den passar in här bland mina kärleksboktips, för jag tror ingen bok berört mig så mycket som berättelsen om den livliga hunden Marleys liv hos familjen Grogan, och framför allt den orubbliga vänskapen mellan pappan John och Marley.
Det kan vara en passande bok ifall man ledsnat på de oräkneliga romanerna om förälskade människor med kärleksproblem. Marley och jag är en självbiografisk bok, skriven av pappan i familjen.
Din bästa kärleksroman?
Mariana Ramsten, 15 år
Zebastian Stammel, 16 år
Tobias Nilsson, 18 år
Tina Stammel 17 år
Vilken är din favoritkärleksroman?
Mejla redaktionen@bibli.se
Text: Sara Forsman
Bilder: Sara Forsman