Vi får aldrig glömma
Ungefär sex miljoner judar dog i förintelsens dödsläger. Även romer, polacker, homosexuella, funktionshindrade och många andra dödades. Snart finns inga överlevande vittnen kvar i livet. Det är därför viktigt att alltid föra historien vidare. Få tips på böcker som handlar om förintelsen.
Den 27 januari 1945 befriades lägerfångar i Auschwitz. Det vill säga de som lyckades överleva de grymma dödslägrena i Nazityskland. Det är därför man har valt just den 27 januari som minnesdag för förintelsens offer.
Hur kunde förintelsen hända? Kan det hända igen? Det är frågor som vi alltid måste ställa oss.
Att läsa böcker som har skrivits om förintelsen och av dem som själva var med är ett sätt att minnas det som faktiskt hände. Här får du tips på några böcker som handlar om förintelsen. Längre ner på sidan hittar du mer information.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Läs mer: